Przejdź do menu Przejdź do treści

Zaproszenie na konferencję: Praca socjalna i polityka społeczna w obszarach miejskich i wiejskich

Instytut Spraw Społecznych i Zdrowia Publicznego Uniwersytetu Pedagogicznego im. Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie zachęca do udziału w I Międzynarodowej Konferencji Naukowej: Praca socjalna i polityka społeczna w obszarach miejskich i wiejskich. Konferencja jest organizowana z okazji Jubileuszu 10-Lecia Instytutu Spraw Społecznych i Zdrowia Publicznego Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie.

Tematyka I Międzynarodowej Konferencji Naukowej: Praca socjalna i polityka społeczna w obszarach miejskich i wiejskich

W ramach międzynarodowej konferencji naukowej pt. Praca socjalna i polityka społeczna w obszarach miejskich i wiejskich, proponujemy, by dyskusja toczyła się wokół specyfiki środowisk wiejskich i miejskich, poszukiwania wyzwań, podobieństw i różnic w polityce społecznej i pracy socjalnej realizowanych na wsi i mieście oraz nad społeczno-politycznymi, kulturowymi i ekonomicznymi ich uwarunkowaniami

Społeczeństwo ponowoczesne coraz częściej doświadcza wielu kryzysów globalnych i lokalnych w postaci napięć międzynarodowych, przymusowych migracji spowodowanych konfliktami militarnymi, marginalizacji i wykluczenia społecznego, pandemii, zabijania i destrukcji życia człowieka. Nie obce są także kwestie społeczne związane z ubóstwem, bezdomnością, uzależnieniami, przestępczością, czy też zjawiskiem starzenia się społeczeństw. Nadto asumptem współczesnych czasów jest proekologiczna strategia. Te zjawiska w sposób szczególny przyjmują najwyższą rangę wyzwań stojących w obecnym czasie przed rządami i społeczeństwami. Analiza tych zjawisk wymaga pewnej uwagi w dychotomicznym podziale egzystencji człowieka uwarunkowanej zamieszkaniem w miejskich (zurbanizowanych) i wiejskich (zruralizowanych) środowiskach. W dynamice tych zmian istotne miejsce zajmują współczesne zjawiska lokujące się w przestrzeni pracy socjalnej i polityki społecznej. Polityka społeczna na gruncie lokalnym, w ramach działalności państwa, samorządów i wielu innych organizacji pozarządowych, ukierunkowana jest na kształtowanie bytu człowieka, jego materialnego położenia, asekuracji przed ryzykami życiowymi jednostek socjalnie najsłabszych. W tym kontekście praca socjalna jawi się jako element polityki społecznej determinujący egzystencję jednostek i rodzin, szczególnie tych najsłabszych.

Obszary I Międzynarodowej Konferencji Naukowej: Praca socjalna i polityka społeczna w obszarach miejskich i wiejskich

  • społeczne, polityczne, ekonomiczne i kulturowe uwarunkowania życia na wsi i w mieście;
  • edukacyjne wyzwania w poszczególnych grupach i kategoriach życia społecznego;
  • diagnozowanie i monitorowanie potrzeb i problemów społecznych na wsi i w mieście;
  • rola usług społecznych w obszarze: promocji i ochrony zdrowia, wspierania rodziny,
    polityki prorodzinnej, pieczy zastępczej, pomocy społecznej;
  • specyfika pracy socjalnej realizowanej w społeczności miejskiej i wielskiej wobec różnych
    obszarów pomocy: niepełnosprawność, seniorzy i osoby starsze, kryzysy egzystencjalne,
    problemy opiekuńczo-wychowawcze, uzależnienia, bezdomność, przemoc itd.;
  • praca socjalna jako obszar bezpieczeństwa socjalnego;
  • działalność organizacji pozarządowych i ekonomii społecznej w środowiskach miejskich i
    wiejskich;
  • realizacja programów resortu MRiPS na wsi i w mieście;
  • praca ze społecznością lokalną na wsi i w mieście;
  • polityka społeczna w kontekście ochrony środowiska

Termin:

5 czerwca 2023 roku

Miejsce obrad:

wydarzenie online na platformie MS TEAMS (w związku z Zarządzeniem nr RKR.Z.0211.7.2023 Prorektora Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie w sprawie organizacji procesu dydaktycznego w semestrze letnim roku akademickiego 2022/2023 r. spowodowanego organizacją Igrzysk Europejskich w Krakowie, Komitet Organizacyjny Konferencji podjął decyzję o utrzymaniu daty konferencji w dniu 5 czerwca 2023 r. jednocześnie rezygnując z opłat za udział w konferencji) – linki do uczestnictwa zostały umieszczone w programie konferencji

PROGRAM KONFERENCJI
ABSTRAKTY

Zgłoszenie uczestnictwa:
Uprzejmie prosimy o przesłanie wypełnionej karty uczestnictwa wraz z abstraktem na adres: konferencjeup@gmail.com
do dnia 10 maja 2023 r.

Kontakt z sekretariatem konferencji:
konferencjeup@gmail.com

Szczegółowe informacje znajdują się w Komunikatach:

Karta uczestnictwa
Komunikat 2,
Komunikat 3 (wersja angielska)
Program konferencji
Abstrakty

Zaplanowaliśmy wydanie artykułów w naukowych czasopismach punktowanych oraz w monografii naukowej. Mamy nadzieję, że podjęty dyskurs wobec wskazanych powyższych wyzwań ukaże teoretyczną i praktyczną stronę wspólnych działań oraz przyczyni się do wspólnej debaty, nowych podejść, znajdzie oddziaływanie społeczne, wpłynie na profesjonalizację działań społecznych. Osobliwym zaś wymiarem będzie budowanie relacji naukowych w obszarze pracy socjalnej i polityki społecznej.


Archiwa