Przejdź do menu Przejdź do treści

Nowa publikacja pt. Polityka społeczna w Krakowie na przełomie XIX i XX wieku

Z przyjemnością informujemy o wydaniu kolejnego tomu publikacji pt. Polityka społeczna w Krakowie na przełomie XIX i XX wieku. Liberalizm autorstwa Dawida Wieczorka i Beaty Ziębińskiej. Dr hab. prof. UP Beata Ziębińska jest nauczycielem akademickim, pracownikiem naukowo-dydaktycznym Instytutu Spraw Społecznych i Zdrowia Publicznego.

W publikacji omówione są ogólne założenia doktryny liberalnej a przede wszystkim poglądy reprezentantów liberalizmu krakowskiego z naciskiem na opisanie wpływów, jaki ta myśl wywierała na politykę społeczną oraz z jakich źródeł jej przedstawiciele czerpali wzorce. Założenia badawcze przyjęte podczas  analizy tych oddziaływań, skoncentrowane  się na kwestiach społecznych, poglądach na naturę człowieka i prawa, roli państwa, podejściu do pracy i płacy oraz wszystkich zagadnień społecznych, szczególnie istotnych dla omówienia procesu kształtowania się polityki społecznej w myśl wolnościowych ideałów.


Gratulujemy i zachęcamy do lektury!

Przypominamy również, że w ramach cyklu publikacji ukazała się także publikacja Polityka społeczna w Krakowie na przełomie XIX i XX wieku. Konserwatyzm i katolicka myśl społeczna. Autorkami są dr Dominika Sozańska oraz dr hab. prof. UP Beata Ziębińska.

Książka w założeniu jest pierwszym tomem z cyklu publikacji „O Polityce Społecznej w Krakowie. Wczoraj, Dziś i Jutro”, mających ukazać doktrynalne podstawy polityki społecznej w Krakowie, sylwetki przedstawicieli poszczególnych jej nurtów oraz charakterystykę krakowskich środowisk naukowych zabierających głos w sprawie polityki społecznej. Polityka społeczna w Krakowie ma bogatą, ale – jak się wydaje – niewystarczająco zbadaną historię.
Na przełomie XIX i XX stulecia różnorodne spojrzenia na politykę społeczną tworzyły tu interesującą mozaikę idei i działań. Różne nurty myśli społecznej: konserwatyzm, katolicka nauka społeczna, liberalizm czy socjalizm ścierały się oraz formowały sposoby pojmowania i rozwiązywania problemów społecznych.
W prezentowanym tomie Autorki analizują wpływ konserwatyzmu i katolickiej nauki społecznej na rozpatrywanie kwestii społecznych. W części dotyczącej idei i recepcji katolickiej nauki społecznej przedstawiono założenia tej nauki, wynikające głównie z encykliki
Rerum novarum papieża Leona XIII, oraz jej przełożenie na konkretne działania w Krakowie na początku XX stulecia. W części poświęconej doktrynie konserwatywnej ukazano jej podstawowe założenia ideologiczne, recepcję tych założeń w myśli krakowskich konserwatystów, charakterystykę tworzonych przez nich organizacji społeczno-politycznych oraz poglądy na temat rozwiązywania wybranych problemów społecznych wskazywane w pismach publicystyczno-naukowych i programach partii.

Archiwa