6. PRACA W ŻYCIU CZŁOWIEKA I JEJ SPOŁECZNO – EDUKACYJNE UWARUNKOWANIA

Seria: Biblioteka Instytutu Pracy Socjalnej

Redakcja: Józefa Matejek, Katarzyna Białożyt

Redakcja naukowa:

Mirosław Szymański, Zbigniew Marek, Anna Žilová, Ireneusz M. Świtała, Barbara Nowak, Norbert G. Pikuła, Małgorzata Duda, Bogusław Ulijasz
Władysław P. Wlaźlak

Sekretarz serii: Katarzyna Białożyt

„Publikacja jest próbą nakreślenia najważniejszych obszarów i zmian, jakie zachodzą w postrzeganiu i kreowaniu pracy w XXI wieku. Książka składa się z trzech rozdziałów. W pierwszym rozdziale Czytelnik znajdzie opracowania dotyczące teoretycznych podstaw pracy, zmian, jakie dokonują się w postrzeganiu pracy w nowoczesnej rzeczywistości oraz przyczyn, które prowadzą do zanikania etosu pracy i pedagogiki pracy. Rozdział drugi poświęcony jest rodzinie, edukacji i oczekiwaniom rynku pracy. Ponieważ bezrobocie jest zjawiskiem wielowymiarowym, bezpośrednio dotyka ono nie tylko bezrobotnego, ale również jego krewnych. W perspektywie zmieniającej się rzeczywistości istotnym czynnikiem jest wyrównywanie szans rozwojowych dla dzieci wywodzących się z rodzin bezrobotnych, ponieważ często pomimo zdolności i motywacji posiadają one „gorszy” start społeczno – edukacyjny. W tej części opracowania prezentowane są artykuły obrazujące sytuację kobiet, osób starszych, a także absolwentów uczelni wyższych na rynku pracy. Grupy te szczególnie narażone są na wykluczenie z rynku pracy, dlatego też ważne jest umiejętne korzystanie z poradnictwa edukacyjno-zawodowego. Ostatni rozdział publikacji odnosi się do współczesnych wyzwań na rynku pracy. Dokonujące się przeobrażenia w życiu społecznym, obyczajowym czy też kulturowym wpływają również na przekształcenia rynku pracy. Wzrost kompetencji, możliwość swobodnego przepływu pracowników spowodowany dużą konkurencją implikują szereg szans, jak i zagrożeń dla rozwojowego wymiaru pracy. Publikacja adresowana jest do szerokiego grona odbiorców, zarówno teoretyków jak i praktyków, zainteresowanych omawianymi kwestiami, którzy w swoich działaniach zajmują się szeroko rozumianą pracą oraz aktywnością zawodową.

Opracowanie zawiera przemyślenia, dokonania badawcze i opracowania teoretyczne, dlatego kierujemy je przede wszystkim do pedagogów, socjologów, pracowników socjalnych, jak również studentów, którzy w przyszłości sami podejmą trud pracy i związaną z tym odpowiedzialność. Mamy nadzieję, że zainteresuje ona wiele środowisk, a prezentowane zagadnienia przyczynią się do dyskusji oraz praktycznego działania w obszarze jaki zajmuje praca w życiu człowieka.”

Praca człowieka w wymiarze teoretycznym i etycznym

Rodzina, edukacja a rynek pracy

Współczesne wyzwania rynku pracy